Чемпіонат світу з легкої атлетики 2019

Офіцйна емблема чемпіонату світу в Досі (Катар)

В жовтні цього року столиці Катару, Досі, випала нагода прийняти на своїх аренах визначну спортивну подію – сімнадцятий  чемпіонат світу з легкої атлетики. Він вiдбувався з 27 вересня по 6 жовтня 2019 року під егідою Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій. В змаганнях взяли участь більше, ніж 1900 спортсменів з 209-ти команд, які розіграли 49 комплектів нагород в 25-ти видах спорту. Серед них – найтитулованіша спортсменка зi США Елісон Фелінг, яка має в активі 16 медалей світових першостей, та найстарший спортсмен з Іспанії, 49-річний “пішохід” Хесус Анхель Гарсія.

Стадіон “Халіфа”

Загальна сума призових нагород склала 7 мільйонів 530 тисяч доларів. Призери отримували за перше місце 60 тисяч, за друге – 30, за третє – 20. За світовий рекорд банк Катару пообіцяв високі призові в сумі 100 тисяч доларів.

Україну на чемпіонаті світу представляли 44 спортсмени, які змагались в 21-iй дисципліні.

Зазначимо, що вдруге, як і на минулому чемпіонаті в Лондоні в 2017 році, в змаганнях не брала участі російська команда, яка була дискваліфікована за шахрайство з допінг-пробами легкоатлетів. До змагань долучилися лише тi спортсмени, якi незаплямовані в допінг-скандалах. Вони не представляли свою державу, а виступали індивідуально як “авторизовані нейтральні атлети”.

Легкоатлети змагалися на стадіоні “Халіфа”, який вміщує 40 тисяч глядачів і був модернізований саме до чемпіонату. Тут було встановлене суперсучасне покриття Mondotrak WS, сертифікатом GREEGUARD GOLD підтверджено мінімізацію викидів, що впливають на екологію.

Варто зазначити, що Доха – досить спекотне місце на планеті. Тому організатори змагань, незважаючи на те що стадіон відкритий, встановили на ньому спеціальну систему кондиціювання для охолодження повітря в середині арени до +21 градуса за Цельсієм. Сучасні електронні технології “наблизили” спортсменів до глядачів на трибунах.

Ярослава Магучіх радіє після рекордного стрибка

Вмонтовані на стартових доріжках міні-камери показували обличчя легкоатлетів в момент старту. В забігах спринтерів фіксувалася їхня швидкість на дистанції та фінішi. В стрибках в довжину – швидкість зльоту атлета. В потрійному стрибку – кожна з трьох фаз стрибка. У спортсменів з метання – швидкість та кут вивільнення спортивного снаряду. Таких електронних новацій раніше не було на жодному чемпіонаті.

Гарні погодні умови, доброзичлива атмосфера на трибунах, високі призові нагороди, конкуренція між атлетами надихали спортсменів до запеклої боротьби за високі результати. Ними було встановлено два світових рекорди (один дорослий, другий – серед юніорів), шість рекордів чемпіонатів світу, 21 континентальний рекорд та 86 національних рекорди.

Рекордний стрибок Ярослави Магучіх

Відзначу, що дорослий світовий рекорд встановила спортсменка зі США Далайла Мохаммад в забігу на 400 метрів з бар’єрами, показавши результат 52,16 сек. Рекордним секундам Далайла повинна завдячувати своїй співвітчизниці Сідней Маклауглін, яка до останнього метра боролася за перемогу, показавши результат 52,23 сек, що є її персональним рекордом. Інші фіналістки  дещо відстали, а українська легкоатлетка Анна Рижикова з результатом 54,45 сек. здобула сьоме місце.

Світовий рекорд для юніорів був встановлений на змаганнях серед жінок в секторі для стрибків у висоту. 30 найкращих спортсменок з 21 країни змагалися за медалі. До фіналу потрапили 12 найсильніших, які подолали кваліфікаційну висоту. Серед них дві українки – Юлія Левченко та Ярослава Магучіх, нейтральна атлетка, чемпіонка світу Марія Ласіцкене, дуже сильні спортсменки – Башті Канінгем (США) та полька Каміла Лічвінко.

Марина Бех-Романчук завоювала срібну медаль чемпіонату світу

Найцікавіший перебіг подій в секторі почався з встановлення висоти в два метри. Ласіцкене та Каннінгем подолали висоту з першої спроби, Левченко і Магучіх тільки з третьої, полька завершила змагання, не подолавши два метри в трьох спробах. Далі планка  була піднята на висоту два метри два сантиметри. Ласіцкене та Магучіх подолали її з першої спроби, а Левченко та Каннінгем завершили виступ, не здолавши зазначену висоту. Таким чином, Каннінгем завоювала бронзову медаль, а наша Левченко стала четвертою – за більшої кількості спроб.

Боротьбу за найвищі медалі продовжили Магучіх та Ласіцкене – планка була піднята на висоту два метри чотири сантиметри. Ласіцкене подолала висоту з першої спроби, а українка – тільки з третьої. Але що то був за стрибок! Ярослава вклала в нього всю свою спортивну майстерність, фізичний потенціал та силу духу і елегантно подолала рекордну для себе висоту. Тепер ця висота  є новим світовим рекордом для юніорів, адже Ярославі Магучіх на момент встановлення рекорду тільки виповнилось 18 років (19 вересня).

Отже, чемпіонське золото здобула Марія Ласіцкене, Ярослава Магучіх – срібло, але в таких випадках говорять, що воно – на вагу золота. Вигравши срібло зі стрибків у висоту, Ярослава стала наймолодшою медалісткою чемпіонатів світу в усіх без винятку дисциплінах. Більше того, впродовж змагань українка двічі покращила світовий юніорський рекорд: спочатку на висоті два метри два сантиметри, потім – на два сантиметри вище (до цього світовий рекорд для юніорок становив два метра один сантиметр – був встановлений в далеких вісімдесятих роках минулого століття і належав двом спортсменкам – Ользі Турчак з СРСР та німкені Гайке Больк).

Ярославі не вперше перемагати. В травні цього року на першому етапі нового сезону Діамантової ліги у секторі для стрибків у висоту вона виграла змагання з результатом один метр дев’яносто шість сантиметрів, ставши наймолодшою переможницею етапу в історії змагань Діамантової ліги.

Ольга Саладуха – п’ята в потрійному стрибку

Шостого жовтня, в останній день змагань ще одну срібну нагороду принесла Україні в стрибках у довжину Марина Бех-Романчук. Показавши в п’ятій спробі результат шість метрів дев’яносто два сантиметри, вона виборола друге місце. Перше місце – за німкенею Малайкою Мікайбо, сім метрів тридцять сантиметрів.

Завоювавши два віце-чемпіонських місця, в медальному заліку Україна посіла 21 місце, а згідно протоколів змагань – Україна в десятці найсильніших команд. Адже й інші наші спортсмени показали високі результати: Ольга Саладуха – п’ята в потрійному стрибку, Ірина Климець та Микола Кохан – п’яті в метанні молота, Ігор Главан та Олена Собчук – четверті в ходьбі на 50 км., а Христина Юдкіна – шоста. Олексій Касьянов – шостий в десятиборстві,  також шосте місце посіла естафетна жіноча команда 4 по 400 метрів у складі Катерини Климюк, Ольги Ляхової, Тетяни Мельник та Анни Рижикової. Всі ці спортсмени вже завоювали ліцензії для виступу на Олімпіаді 2020 в Токіо.

Найпотужнішими на чемпіонаті світу з легкої атлетики в Досі за медальним заліком виявилися спортсмени зi США: 14 золотих, 11 срібних та 4 бронзовi нагороди.

Також цікаво виглядає тенденція з бігу між легкоатлетами з різних континентів. Американці домінували в спринтерських дисциплінах, а африканці з Ефіопії та Кенії – в стаєрських (на  довгі дистанції).