“Динамо” – володар Кубка України. Кияни виграли Кубок України в 13-й раз.

У Тернополі завершився фінальний матч футбольного Кубка України. Трофей здобуло “Динамо” (Київ), яке обіграло в овертаймі “Зорю” (Луганськ) 1:0,

Цьогоріч тридцяту фінальну гру на Кубок України з футболу приймало “файне” місто Тернопіль, що є восьмим українським містом, якому випала така нагода. До Тернополя футбольні фінали кубку відбувалися у Києві 18 разів, у Харкові – 5, Дніпрі – 2 та у Львові, Полтаві, Запоріжжі, Сумах по одному. На поле оновленого міського стадіону імені Романа Шухевича 13 травня 2021 року в 19:00 виборювати кубок вийшли команди “Динамо” з Києва та “Зоря” з Луганська. Обидва колективи є призерами Української Прем‘єр-Ліги – кияни чемпіони, луганчани треті. За традицією хвилиною мовчання вшанували пам‘ять легендарного тренера Валерія Лобановського, який помер саме у цей день 19 років тому.

Шлях до фіналу їм видався не легким. Кияни почали розіграш з чвертьфінальної стадії, адже їм, як і “Шахтарю” з Донецька, надали таку пільгу за участь у груповому етапі в європейській Лізі чемпіонів. Першими на шляху киян стала команда “Колос” з Ковалівки Київської області.

3 березня 2021 року на Олімпійському стадіоні  відбувся чвертьфінал між суперниками (без глядачів). У цікавій та впертій грі з видаленням з поля тренера ковалівців Костишина в основний та додатковий час рахунок  не був відкритий. А оскільки всі стадії Кубка України складаються з одного матчу, то після невеликої перерви команди продовжили боротьбу в додатковій 30-хвилинці. Але і там глядачі не побачили забитих голів. Справа дійшла до пенальті, де першим помилився киянин Ледньов, проте потім Бойко парирував пенальті Задої. А останнім помилився гравець “Колоса” Ільїн. 4:3, і “Динамо” – у півфіналі.

Наступним суперником “Динамо” стала команда першої ліги “Агробізнес” з Волочиська Вінницької області. Але недооцінювати суперника в півфінальній грі кияни не стали. Адже саме ця команда в попередньому раунді вибила з розіграшу чемпіона України команду “Шахтар”, з рахунком 1-0 в додатковий час. Тож кияни впевнено вели гру і перемогли з рахунком 3-0.

Луганчани шлях до фіналу пройшли наступним чином. У 1/8 стадії перемога над “Десною” з Чернігова з рахунком 1-0, далі у чвертьфіналі перемога над лідером першої ліги командою “Верес” з Рівного 2-1. У півфіналі “Зоря” грала з “Александрією” на стадіоні в Кропивницькому. Здавалося, перемога за луганчанами, адже вони вели в рахунку 1-0, але на 88 хвилині матчу александрійці зрівняли рахунок і перевели гру в додатковий час, який також не виявив переможця. І все ж таки перемогла “Зоря” по пенальті 4-3.

Тож тернопільчанам видалася нагода побачити гру найсильніших професіональних футболістів, і вони не пожалкували, що прийшли на стадіон. Через пом‘якшення карантину 12 тисяч вболівальників допустили на трибуни.

Гра відбувалася за територіальної та ігрової переваги киян, але луганчани впевнено захищались і не дали можливості динамівцям відкрити рахунку, хоча такі нагоди мали обидві команди. Надійно захищав свої ворота Нікола Васіль – боснійський легіонер “Зорі”. Прикрий епізод трапився на 10-й хвилині матчу – Віталій Миколенко в ігровій боротьбі травмував руку і був замінений з підозрою на перелом. На щастя, перелому не виявили, футболіст отримав сильний забій.

Наведу два найцікавіші епізоди. На сороковій хвилині матчу атака луганчан увінчалась потужним ударом по воротах киян. З подачі Владлена Юрченко Денис Фаворов головою завдав удару. Захист киян у цьому епізоді був повністю відіграний, але і м‘яч пролетів повз перекладину в кількох сантиметрах. На 55 хвилині динамівець Анатолій Шапаренко здійснив сольний прохід зі своєї половини поля в штрафний майданчик луганчан, обігравши декількох суперників, наніс потужний діагональний удар по воротах. М‘яч влучив у перекладину біля лівої хрестовини воріт і звук відлуння від удару ще було чутно декілька секунд.

В основний час матчу нічия 0-0. Додатковий час показав, що функціонально та фізично кияни підготовлені краще, і свою перевагу вони закріпили забитим голом. Жерсон Родрігес на 98 хвилині з правого краю зробив пас до воротарської зони, там Віталій Буяльський п‘ятою відпасував на Віктора Циганкова і той точно пробив у кут незахищених воріт. Рахунок відкрито 1-0 на користь “Динамо”. На 115 хвилині кияни заробили пенальті. Циганков пробивав точно у правий від воротаря кут воріт, але Нікола Васіль потягнув цей удар і відбив його на кутовий. Недарма він став найкращим гравцем фіналу у луганчан. З рахунком 1-0 так і закінчилася фінальна гра. Склади команд фінальної пари:

Про напружений та безкомпромісний хід поєдинку свідчать дев‘ять пред‘явлених жовтих карток футболістам – три киянам та шість луганчанам.

Треба зазначити, що команди вдруге зустрічаються в кубковому фіналі. Перший раз це відбулося у далекому 1974 році. У Москві на стадіоні в Лужниках зустрілися дві найсильніші команди того часу, кияни як чемпіони СРСР, а луганчани – чемпіони 1972 року. Як зараз, так і тоді основний час не виявив переможця і тільки в додатковий час кияни дотисли суперників та взяли кубок СРСР.

Вигравши кубок у Тернополі кияни забрали третій поспіль вітчизняний трофей. До цього команда “Динамо” виборола суперкубок та чемпіонські медалі. Такої честі футболісти удостоїлись тільки у далекому 2007 році, коли також виграли тричі.

Порівнюючи гру киян у цьому та минулому сезоні треба зауважити суттєвий прогрес команди. Футболісти не тільки виграли всі вітчизняні трофеї, але й добре грали в європейських турнірах. Кияни зіграли у груповому етапі Ліги чемпіонів, де билися з найсильнішими командами Європи – “Барселоною” з Іспанії, “Ювентусом” з Італії та “Ференцварошом” з Угорщини. А ще в кваліфікації перемогли клуби з Нідерландів “АЗ Алкмар” та з Бельгії “Гент”. Посівши третє місце в групі, “Динамо” забезпечило собі євро кубкову весну 2021 року в Лізі Європи. За жеребом у 1/16 фіналу перемогли доволі сильну команду “Брюгге” з Бельгії, але у наступному раунді поступились у двох матчах іспанському “Вільяреалу” з однаковим рахунком 0-2. Надалі “Вільяреал” дістався фіналу і 26 травня в Гданьську (Польща) розіграє кубок з командою “Манчестер Юнайтед” з Англії.

Успіх команди “Динамо” Київ передовсім відзначають новим тренерським складом на чолі з ветераном 75-річним тренером з Румунії Мірчою Луческу, який замінив на посаді попереднього тренера команди Олексія Михайличенка. На початку його клубної роботи у 2020 році він зазнав нищівної критиці від динамівських фанатів та деяких спеціалістів. Фанати не могли пробачити Луческу роботу в Донецьку та Санкт-Петербурзі з “Шахтарем” та “Зенітом”, а спеціалісти висловлювали побоювання щодо віку тренера. Але на захист керманича виступило керівництво клубу та футболісти. Стало зрозуміло, що Луческу зі своїм тренерським штабом та молодими помічниками Олегом Гусєвим та Огненом Вукоювачем (ще донедавна лідери динамівського клубу) зможе суттєво поліпшити гру команди. Перше, що зробив Луческу, повернув до команди всіх орендованих футболістів і дав їм можливість заграти у клубі. Першочергову ставку він зробив на молодь. І дійсно в основному складі закріпились молоді футболісти-воротарі Бущан та Нещерет. Захисники – Тимчик, Попов, Сирота, Забарний, Миколенко. В півзахисті Шапаренко, Лєднев та нападник Супряга. А в поєднанні з більш досвідченими Буяльським, Сидорчуком, Циганковим, Гармашем, Беседіним, Караваєвим, Андріївським, Шепелевим та легіонерами Родрігесом, Ди Пеною та Кендзерою склали потужну команду, здатну завойовувати трофеї і в майбутньому.

За перебігом подій у фінальній грі спостерігав головний тренер збірної України з футболу Андрій Шевченко. Він звернув увагу на гру молодих футболістів, адже динамівці складають кістяк основної команди країни. І вже 17 травня у Харкові розпочалася підготовка футболістів до Євро-2020. Заплановані контрольні матчі з командами Бахрейну, Північною Ірландією, Кіпром, на 23 травня, 3 та 7 червня відповідно.

Побажаємо нашим футболістам добре підготуватись та вдало виступити у фінальній частині чемпіонату Європи.